Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console
Stay comfy with everything you need for streaming, gaming or relaxing close at hand with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console. Using the power controls in either of the arms, you and the person you’re sitting with can easily kick up your feet and recline. USB charging ports in the controls keep devices powered up and ready when you need them. A center storage console features cup holders and offers plenty of space to organize remotes, magazines and more. Comfort-enhancing design details include pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and optimal back support. Contoured seats take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms support your forearms—perfect for long hours of gaming or movie watching.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 56.600 |
| Carton Weight | 244.000 lb |
| Product Weight | 244 lb |
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.