Rio Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Invite your friends over for a movie and stay comfy for hours with the Rio Power Reclining Sofa with Power Headrests. Using the power controls in both arms, independently adjust the headrests and recline so each person sitting on the sofa can find their ideal level of support. With USB charging ports in the power controls, you can keep devices powered up and ready for action. Additional ergonomic features include divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar, and inset padded armrests that take pressure off your forearms. Enjoy firmness and flexibility as you sit thanks to our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which also ensures the sofa will last a lifetime.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 62.600 |
| Carton Weight | 279.000 lb |
| Product Weight | 279 lb |
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | null |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.