Modern Mood Raffia Landscape Mirror
$599.99 $569.99
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Beveled Landscape Mirror has a rectangle shape with rounded corners, a wood-finished exterior, metal inlay and raffia-wrapped inside frame. The wood is finished in the dark Mink, featuring wire-brush detailing dark, earthy brown hues with notes of black for a soft sophistication.
Product Details
| Rectangle shapeRounded cornersWood finished exteriorMetal inlayRaffia wrapped inside frameCan be hung horizontally and verticallyHanging hardware includedBeveled mirrorFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6850-90008-80 |
| Carton Height | 4.75 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 53.00 |
| Depth | 1.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Wood, Mirror, Iron and Raffia |
| Mirror Glass Diagonal | 46.25 |
| Mirror Glass Dimensions | 38.375W x 26.125H |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP HF-6850-MINK-TEXT-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6850_75201_401_411_900_90008_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_75900_90008_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_90008_89_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 48 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Beveled landscape mirror with rounded corners, a wood exterior with metal inlay, and a raffia-wrapped inner frame in a dark Mink, wire-brushed finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.