Big Sky Tahoe Urn Spot Table
In an urn-inspired design, the Tahoe Spot table is crafted of resin and finished in Avalanche, a color recalling the blankets of snow that feed the streams and rivers of America’s Western landscapes. With a round shape and ribbed accents, the compact footprint of this stylish table is only 20” W x 20” D.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-50003-97 |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 118.80 |
| Carton Width | 25.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Resin |
| Sales Panel | HF-6700-AVALANCHE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Weight | 95.92 |
| Image Role Data | {“6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room”:[“Room Image 1″],”6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room2”:[“Room Image 2″],”6700_50003_02_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 95.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Urn-inspired resin accent table finished in Avalanche with a round, ribbed form. Measures 20 in. W x 20 in. D.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.