Melange Classic Credenza
Black Walnut Veneers, metal and glass blend together in a mixed media medley to create a look of refined organic elegance in the Classic Credenza. The earthy color palette combines dark wood, cream and gold in the quatrefoil pattern on the front, the hardware and the metal base. Four doors with decorative glass with one adjustable shelf behind each pair of doors. Ventilated back panel.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 268.40 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Black Walnut Veneer, Metal and Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 228.8 |
| Image Role Data | {“638_85390_DKW_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85390_DKW_room”:[“Room Image 1″],”638_85390_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85390_DKW_top”:[“Top Silo |
| Weight | 228.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Mixed-media credenza in black walnut with metal and decorative glass, featuring a dark wood, cream and gold quatrefoil front. Four doors include adjustable shelving and a ventilated back for media.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.