Melange Natural Beauty Credenza
Maple, Oak and Cherry Veneers in varied color tones are blended together in an extraordinary chevron pattern, creating a sophisticated fashion apparel vibe. Shiny pewter-colored bar pulls add a final accent. Three doors with one adjustable shelf behind the pair of left doors and one adjustable shelf behind the right door. This piece is media-ready with a ventilated back panel.
Product Details
| Three doorsOne adjustable shelf behind pair of left doorsOne adjustable shelf behind right doorVentilated back panelUnique chevron patternFinish: Medium wood finish with varied tones in the chevron pattern on the frontHardware: Shiny pewter colored bar pu | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 246.40 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Maple, Oak and Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 206.8 |
| Image Role Data | {“638_85389_MWD_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85389_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85389_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 206.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Credenza with maple, oak and cherry veneers in a chevron pattern and pewter bar pulls. Three doors offer adjustable shelving and a ventilated back for media storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.