Melange Neville Credenza
Dark and handsome, exotic and elegant, the Neville Credenza is earthy in its beauty, crafted of fancy Walnut Veneers with a dark walnut finish accented with textured pewter metal hardware. Four doors with one adjustable wood shelf behind each pair of doors. The ventilated back panel behind each pair of doors and wire accessibility make this piece electronics ready.
Product Details
| Four doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel behind each pair of doorsInterior and exterior back panel same color as the caseWire accessibleFinish: Dark walnut finishHardware: Textured pewter metal hardwareDistressed | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 29.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 191.40 |
| Carton Width | 72.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 21.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping and wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 158.4 |
| Image Role Data | {“638_85457_89_room”:[“Room Image 1″],”638_85457_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85457_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 158.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 68 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Dark walnut veneer credenza with textured pewter hardware. Four doors with adjustable shelves and a ventilated back panel make it electronics-ready.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.