Rio Fabric Recliner
Prioritize your comfort and well-being with the easy-to-adjust Rio Recliner. Using an easy-to-access handle on the arm, it’s simple for you to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other ergonomic features designed to enhance your wellness include divided back cushions that provide support to your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests look and feel good, immediately taking pressure off your forearms. Reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio Recliner is built to last.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 126.000 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.