Octavia Upholstered Sectional – Ivory
The Octavia Sectional in polyester fabric features a sleek crescent shape that brings a touch of contemporary elegance to any space. Its smooth round legs and soft, inviting lines create a modern, airy feel that enhances your living room’s atmosphere. with the round accent pillows, the sectional adds comfort and style, making it the perfect centerpiece for a chic, modern environment.
Product Details
| Overall Dimensions | 116.25”W x 58”D x 29.25”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubberwood |
| Colors | Ivory |
| Weight | 171.1 lbs |
| Seat Count | 4 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.75″ |
| Seat Width | 113″ |
| Seat Depth | 23.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam and Fiber |
| Back Cushion Composition | Crash Foam & Synthetic Fiber |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 171.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58 × 116.25 × 29.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Octavia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.