Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sink into the comfort of a luxury reclining sofa that looks and feels good with the Arlo Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar. With power controls in both arms, you can independently adjust the headrests, recline and lumbar support, finding the perfect position for each person. USB charging ports in the power control means you won’t need to get up to charge your devices. Enjoy the comfort of ergonomic design features including pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back and give the sectional a distinctive look. Contoured seats with chaise pads take pressure off your legs, while rounded pad-over arms cushion your forearms. An ideal mix of firmness and flexibility comes from our DualFlex Spring System™, which also ensures the sofa stays comfy for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 78.200 |
| Carton Weight | 294.000 lb |
| Product Weight | 294 lb |
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields







Reviews
There are no reviews yet.