Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Make it easy for everyone to kick back and relax with the Mason Power Reclining Sofa with Power Headrests. With a convenient power control on the side of the arms, you can independently adjust the recline and headrests and find the best position for relaxation. Both controls have USB charging ports for mobile devices, so you don’t have to worry about your phone dying while you unwind. Your back and neck stay supported thanks to high-divide, tufted back cushions that take pressure off your head, neck and lower back. Our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility as you sit and ensures that the sofa will stay comfortable for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 73.000 |
| Carton Weight | 295.000 lb |
| Product Weight | 295 lb |
| Weight | 295 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.