Arlo Fabric Reclining Loveseat
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
Enjoy ample back support with the Arlo Reclining Loveseat, which features a distinctive pull-tufted, triple-divide back that bolsters your head, neck and lower back. Additional ergonomic features include rounded, pad-over track arms that take pressure off your forearms while offering a refined aesthetic. Using the handle on either of the arms, you can kick back and relax while sitting next to a loved one. The contoured seat is reinforced by our patented DualFlex Spring System™, which ensures a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Available in durable, cleanable high-performance fabrics, this loveseat is perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 51.040 |
| Carton Weight | 293.000 lb |
| Product Weight | 293 lb |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.