Plush Leather Gliding Recliner
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative recline system. Crafted from our most durable DualFlex Spring System, this recliner will bring cozy comfort to the family for generations. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Gliding Recliner has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Cupholders | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.654 |
| Carton Weight | 149.910 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields







Reviews
There are no reviews yet.