Big Sky Small Wardrobe
With a tactile appeal and a vintage design, the Big Sky Small Wardrobe is striking in a black Charred Timber finish over Pecky Hickory Veneers contrasting with finished burlap on the door fronts. Behind the two doors is one removable clothes rod, two adjustable shelves and four self-closing drawers. Accented by dark brushed bronze bar pulls and chic bun feet.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with burlap inlayOne removable clothes rodTwo adjustable shelves behind doorsFour self-closing drawersFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest. Interior is finished in Vintage Natural.Hardware: Dark bru | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 42W x 15.25D x 27H |
| 2nd Row Shelf Opening | 42W x 15.25D x 6.25H |
| Carton Height | 86.50 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 382.72 |
| Carton Width | 52.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 82.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin and Burlap |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.50 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 42W x 15.25D x 2TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 334.22 |
| Image Role Data | {“6700_90213_98_detail”:[“Detail Image 1″],”6700_90213_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_90213_98_room2”:[“Room Image 2″],”6700_90666_213_003_98_017_85_room”:[“Room Image 3”],”6700_90213_98_sil |
| Weight | 334.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48.5 × 82 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Small wardrobe/armoire in a black Charred Timber finish over Pecky Hickory veneers with burlap door fronts. Inside are a removable clothes rod, two adjustable shelves, and four self-closing drawers; finished with dark brushed bronze bar pulls and bun feet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.