Charleston Console Table
Capturing the vintage charm of the coastal South and the tropical craftsmanship of the West Indies, the Charleston Console Table is crafted of Maple Veneers and Resin with bamboo-motif accents and slender bamboo-style legs. Featuring one fixed shelf, it is finished in the charming Haint Blue, a soft blue color that can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors of the South. The color is inspired by folklore brought to the American South more than 200 years to keep ‘haints’ or spirits, which could not cross water, from entering the home or dwelling.
Product Details
| One fixed shelfBamboo designed accentsFinish: Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 years ago to keep “ | Yes |
|---|---|
| Finish | Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 y |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6750-80171-06 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.25 |
| Carton Length | 16.00 |
| Carton Weight | 77.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Clearance | 5.125 |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 76.75W x 9.5D x 21.25H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.00 |
| Weight | 44 |
| Image Role Data | {“6750_80171_40”:[“Room Image 1″],”6750_80171_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_80171_40_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_80171_40_top”:[“Top Silo Ima |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 80 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Console table with bamboo-motif accents and slender bamboo-style legs, crafted from maple veneers and resin. Finished in Haint Blue with one fixed shelf for airy display.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.