Charleston Upholstered Seat Side Chair
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design, the Charleston Upholstered Seat Side Chair has an oyster-colored fabric seat and a cane back. The finish is Magnolia White, a color originally created from the purest limestone, used to paint the pillars, posts and fences of classic Southern homes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6750-75410-32 6750-75410-40 6750-75410-95 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 20.90 |
| Carton Width | 40.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.5 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Oyster-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.875 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 18.5 |
| Seat to Back Height | 18 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6750_75202_95_410_05_410_40_room”:[“Room Image 1″],”6750_75410_05_12_14_32_33_40_85012_06_80310_40_75202_95_room”:[“Room Image 2″],”6750_75410_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”], |
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Traditional dining side chair with a fabric-upholstered seat, from the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields







Reviews
There are no reviews yet.