Modern Mood Round Mirror
In a timeless compass-like profile, the Modern Mood Round Mirror combines Quartered Oak Veneers in the Diamond finish with wire-brush detailing and warm pewter metal accents for a striking focal-point piece.
Product Details
| Round shapeMetal accentsHanging hardware includedFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal accents.Dis | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal acce |
| Alternate Finish Items | 6850-90007-89 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 4.50 |
| Carton Length | 45.50 |
| Carton Weight | 62.00 |
| Carton Width | 48.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 38.94W x 38.94D x 0.197TH |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 56 |
| Image Role Data | {“6850_90266_017_007_016_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90017_007_80_room”:[“Room Image 2″],”6850_90007_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 42 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Round wall mirror with a compass-like profile, combining Quartered Oak veneers in the Diamond finish with a wire-brushed texture and warm pewter metal accents.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.