Waterfall Black Queen Upholstered Bed
Add effortless style and architectural appeal to your bedroom with the Waterfall Queen upholstered bed. This platform-style bed features a timeless silhouette defined by clean lines and simple geometric shapes. Dark brown-finished base accents add a striking contrast to the deep ebony finish, while the elegantly tufted headboard brings an element of softness to the aesthetic. Expertly crafted from solid rubberwood and oak veneers, and upholstered with sustainable performance fabric, the Waterfall Queen bed offers lasting beauty you can feel good about.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Upholstered |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 166.000 lb |
| Product Weight | 166 lb |
| Carton Volume | 16.430 |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 65 × 50 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Waterfall |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.