Modern Mood Three Drawer Nightstand
Softly sophisticated with a clean modern profile and luxe mixture of materials, the Modern Mood Nightstand is a stunning statement piece. The case has rounded corners and a plinth base and offers three self-closing drawers. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in the dark Mink color and accented by metal pulls wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRounded cornersFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic.Hardware: Bar pulls wrapped in leather.Distressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.75H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| Alternate Finish Items | 6850-90016-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 172.40 |
| Carton Width | 35.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 152.8 |
| Image Role Data | {“6850_90266_016_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90016_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90016_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90016_89_top”:[“Top |
| Weight | 152.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Modern nightstand in dark Mink-finished Oak veneers with rounded corners and a plinth base. It offers three self-closing drawers with metal pulls wrapped in leather.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.