Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
The Athens dining chairs are the perfect accent to the Athens collection’s regal gravitas. A stately, noble silhouette, these chairs fit perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, and upholstered in durable performance fabric, the Athens chairs are guaranteed to bring everlasting quality. Sure to be the standout at your next dinner party, these chairs are sold in sets of two. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Chairs |
| Carton Volume | 11.743 |
| Carton Weight | 50.000 lb |
| Product Weight | 50 lb |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.