Brighton Upholstered Dining Chair – Coastal Sand
A statement in plush luxury, this Brighton Dining Chair is about comfort in all the right places. The cloud-like texture and curved silhouette gracefully round out your space, moving easily from the dining room to the home office and beyond. Available in Beige Vanilla and Coastal Sand.
Product Details
| Overall Dimensions | 22”W x 26”D x 33”H |
|---|---|
| Materials | 90%Polyester 5rylic 5%Wool |
| Colors | Coastal Sand |
| Weight | 28.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.25″ |
| Seat Width | 22.25″ |
| Seat Depth | 18.65″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Back Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 28.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 33 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Coastal Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brighton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.