Melange Lisette Hall Chest
With a stylish Scandinavian modern flair, the Lisette Hall Chest combines a serene color palette of whites, creams and beiges with a cream-finished exterior, a patterned reed-like texture taupe-colored front and gold metal legs. Crafted of hardwood, the Lisette has 2 doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind the pair of doors.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 177.36 |
| Carton Width | 49.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.25 |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 46.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 143.52 |
| Image Role Data | {“638_85460_05_room”:[“Room Image 1″],”638_85460_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85460_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 143.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 46.25 × 35.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Scandi-inspired hall chest with a cream finish, textured taupe front, and gold metal legs. Two soft-close doors conceal an adjustable shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.