Lathe Leather/hide Accent Chair – Sedona Brown
The Lathe Accent Chair combines luxury and style with its unique hair on hide upholstery. The striking gold base adds a touch of elegance, while the smooth swivel functionality provides both comfort and versatility. This chair is the perfect statement piece for any living room or lounge area, blending sophisticated design with eye-catching details. Available in Sedona Brown and Rustic Shadow.
Product Details
| Overall Dimensions | 30”W x 34”D x 33”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Hair on Hide, Iron |
| Colors | Sedona Brown |
| Weight | 86 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 22.5″ |
| Seat Depth | 24.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 25″ |
| Rub Count | 500 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 30 × 33 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sedona Brown |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Lathe |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.