Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
A versatile showstopper, the Vernon power reclining loveseat has everything you need for ultimate comfort. Its sleek, modernized silhouette is upholstered in a family-friendly, leather-like fabric with CloudLux™ down alternative seat toppers and headrests that will put you on cloud nine. Customizable Zero Gravity recline, and adjustable heat and massage bring the best in relaxation, while the center console contains storage, cupholders, and a charging tray to keep everything you need within reach. Kick back and stand out, all with Vernon.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Vernon |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Lay-Flat Mechanism, Heat & Air Massage, CloudLux Cushion(s), FlexSync App Control, Charging Ports Included, Console, Wireless Charging, and Cup Hol |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 386-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 50.065 |
| Carton Weight | 323.000 lb |
| Product Weight | 323 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 323 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vernon |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.