Arlo Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Get the ultimate in back support and seamless motion with the Arlo Rocking Recliner with Power Headrest and Lumbar. When in the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or soothing yourself to sleep. When you are ready to lay back and put your feet up, use the power control in the arm to independently adjust the recline, headrest and lumbar to achieve the perfect position. Other ergonomic features include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a distinctive aesthetic and take the pressure off your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms cradle your forearms, while a contoured seat with chaise pad gives you a comfy place to kick back and unwind. Never worry about durability, thanks to our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 164.000 lb |
| Product Weight | 164 lb |
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.