Arlo Leather Power Recliner with Power Headrest
Get all the convenience of a powered recliner in a high-end leather design with the Arlo Power Recliner with Power Headrest. Available in more than 50 leather or leather match upholstery options, you can create a look that suits your style and will look great for years to come. When you’re ready to relax, independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you never have to worry about your devices dying. Distinctive triple-divide back cushions have a tailored look and keep your head, neck and lower back supported. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as your sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy. And durability is guaranteed with our patented DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility as you sit and ensures a lifetime of comfort.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 162.000 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.