Rio Fabric Reclining Sofa
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
Treat yourself to an evening of entertainment and relaxation with the Rio Reclining Sofa. Using an easy-to-access parachute release on either arm, you can activate the recline and get comfortable. Perfect for movie marathons, the Rio sofa features divided back cushions that support your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look while reducing pressure on your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit, Rio is built to last. Available in high-performance fabrics, this Rio sofa is durable and cleanable—perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 62.600 |
| Carton Weight | 239.000 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.