Melange Alpine Four-Door Credenza
Warm and welcoming and crafted of Walnut Veneers with a timeless marquetry pattern, the Alpine Four-Door Credenza has 4 doors with one adjustable shelf behind each pair of doors. Media-ready, the credenza has a ventilated back panel.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 242.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Walnut Veneers |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 78.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 209 |
| Image Role Data | {“638_85520_85_room”:[“Room Image 1″],”638_85520_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85520_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”638_85520_85_top”:[“Top Silo |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 78.25 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Walnut veneer credenza with a timeless marquetry pattern and medium wood finish. Four doors with adjustable shelves and a ventilated back panel support media storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.