Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Beveled Landscape Mirror has a rectangle shape with rounded corners, a wood-finished exterior, metal inlay and raffia-wrapped inside frame. The wood is finished in the serene Diamond, featuring wire-brush detailing with crystal-like alabaster and pewter hues for a soft sophistication.
Product Details
| Rectangle shapeRounded cornersWood finished exteriorMetal inlayRaffia wrapped inside frameHanging hardware includedBeveled mirrorFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal acce |
| Alternate Finish Items | 6850-90008-89 |
| Carton Height | 4.75 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 53.00 |
| Depth | 1.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Wood, Mirror, Iron and Raffia |
| Mirror Glass Diagonal | 46.25 |
| Mirror Glass Dimensions | 38.375W x 26.125H |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP HF-6850-DIA-TEXT-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6850_90008_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 48 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Landscape wall mirror with rounded corners, a wood exterior with metal inlay, and a raffia-wrapped inner frame in the Diamond light wood finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.