Plymouth Gray Dresser
$1,799.99
Available on backorder
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Perfectly complementing our various Plymouth bed styles, this cottage-inspired dresser supports your every storage need. Ample storage is provided with nine spacious, easy-to-open drawers accented by contrasting gunmetal pulls. Felt-lined top drawers and cedar-lined bottom drawers protect delicate items and clothing from damage and pests, while a convenient drawer with false bottom conceals valuables. A weathered graywash finish with contrasting medium brown top, paneled accents and turned bun feet add to the charming vintage appeal. Complete the look with an optional coordinating beveled mirror.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Features | Storage, Drawer(s), Felt-Lined Drawer(s), and Cedar-Lined Drawer(s) |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 39.194 |
| Carton Weight | 246.400 lb |
| Product Weight | 240.000 lb |
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 67 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.