Charleston Three-Drawer Nightstand
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the cane accents of the classic British and Dutch Colonial design periods, the Charleston Nightstand has bamboo-motif trim and three drawers with self-closing drawer guides. The wood nightstand is finished in White Heron, a softer interpretation of the classic Southern limestone white with a slightly brighter sheen, delivering an heirloom-quality finish. The drawer interiors are painted gray, and the exteriors have antique pewter-colored decorative bail pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawers with self-closing drawer guidesDrawer interior is painted grayBamboo designed accentsFinish: White Heron: A softer interpretation of the classic southern limestone white with slightly brighter sheen. This heirloom inspired finish delivers th | Yes |
|---|---|
| Finish | White Heron: A softer interpretation of the classic southern limestone white with slightly brighter sheen. This heirloom inspired finish delivers the essence of family treasures passed throug |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 141.24 |
| Carton Width | 36.00 |
| Clearance | 4.25 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25W x 11.5D x 4.875H |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 31.75 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 120.12 |
| Image Role Data | {“6750_90117_06_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_90117_06_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_90117_06_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 120.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 31.75 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Three-drawer nightstand with bamboo-motif trim and self-closing guides in a White Heron finish. Gray-painted drawer interiors and antique pewter bail pulls add refined detail.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.