Melange Koren Credenza
With grace and gravitas, the Koren Credenza is a striking focal point for any space. The credenza combines Elm Veneers in a lovely light natural gray finish with a faux concrete inset top and bold round hardware in a gunmetal color.
Product Details
| Six doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel behind each pair of doorsWire accessibleFaux concrete inset top made of resinFinish: Light natural gray wood finishHardware: Large round hardwareDistressed Finished: Rasping | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 400.40 |
| Carton Width | 114.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Elm Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 110.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping and gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 345.4 |
| Image Role Data | {“638_85444_95_room”:[“Room Image 1″],”638_85444_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85444_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 345.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 110 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Credenza in light natural gray elm veneers with a faux concrete inset top and round gunmetal hardware. Three shelves offer storage, with distressed details for added texture.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.