Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Settle in and enjoy the gentle soothing motion of the Rio Rocking Recliner with Power Headrests. In a seated position, this recliner features a comforting back and forth movement that’s ideal for lulling babies or taking naps. When you’re ready to recline, use the power control in the arm to independently adjust the recline and headrest and find the perfect angle for relaxation. You won’t need to get up to charge your phone, thanks to a convenient USB charging port in the power control. Plush divided back cushions support your neck, back and lower lumbar, while inset padded armrests cradle your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, this recliner is built to last for a lifetime of comfort.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 148.000 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields







Reviews
There are no reviews yet.