Modern Mood Two Drawer Nightstand
Symmetrical, monochromatic and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Two-Drawer Nightstand is a statement piece. The case is crafted of Oak Veneers in a wire-brushed dark Mink finish, the drawer fronts and top are wrapped in raffia and trimmed in metal with warm brushed-nickel knobs. Drawers are smoothly-operating and self-closing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer fronts and topTwo drawers are self-closingRounded sidesFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthet | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22W x 13.75D x 4.75H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22W x 13.75D x 5.75H |
| Alternate Finish Items | 6850-90416-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 129.50 |
| Carton Width | 31.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Raffia and Iron |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP HF-6850-MINK-TEXT-SP |
| Shelf Opening | 16.125W x 18D x 10.75H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 109.6 |
| Image Role Data | {“6850_90266_416_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90416_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90416_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90416_89_top”:[“Top |
| Weight | 109.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
28″ (71.1 cm) Bedroom Modern Mood Two Drawer Nightstand enriched by Oak Veneers, Raffia and Iron, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.